Bojnice sú malé mestečko pri Prievidzi na strednom Slovensku, no okrem známej zoologickej záhrady vlastnia ešte jeden klenot. Tým je krásny a vyhľadávaný Bojnický zámok. Patrí k najnavštevovanejším a najkrajším  zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.Bojnický zámok je romantický zámok s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom hradu.

Zámok s romantickým charakterom

Bojnický zámok má v súčasnosti romantický charakter, čo vidieť aj na fasáde obytnej veže, ktorá je veľmi členená. Takisto aj otvory v hradbách, portály, steny, atiky a rôzne kované detaily sú typické pre romantickú architektúru. Zámok súčasťou Slovenského národného múzea. V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku a je prístupný verejnosti .

V súčasnosti sú v Bojnickom zámku zbierky umelecko-historického múzea. V expozícii možno vidieť pôvodné zariadenie a umelecké predmety z prelomu 19. a 20. storočia. K najväčším unikátom a najcennejším dielam patrí neskorogotický súbor obrazov  tzv. Bojnický oltár od florentského majstra N. diCioneOrtagna z polovice 14. storočia. Súčasťou prehliadky zámku je návšteva kvapľovej jaskyne pod zámkom, s ktorou je prepojená 26 m hlboká hradná studňa.

Festival duchov či 600 ročná lipa

Z množstva podujatí organizovaných v zámku je najznámejší Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorý sa pravidelne organizuje koncom apríla a začiatkom mája.V roku 2018 uvedie múzeum už v poradí 25. ročník.Zároveň je bojnický zámok centrom stretnutia strašidiel, bosoriek a upírov z celého sveta. Neoddeliteľnou časťou zámockého areálu je park a lesopark, ktorý dotvára jeho pôsobivú kulisu. Pred zámockým vchodom stojí známa šesťstoročná Bojnická lipa kráľa Mateja s obvodom okolo 12,5 m. Sám kráľ Matej rád chodieval do Bojníc a pod lipou usporadúval rôzne hostiny a porady.

Podujatia v roku 2018

  • Medzinárodný festival duchov
  • Vládca času
  • Medzinárodný deň detí na zámku
  • Rozprávkový zámok
  • Bojnické kultúrne hudobné leto
  • Bojnický svetlonos na zámku
  • Svätý Mikuláš a Vianoce na zámku
Inzercia:
Plavky